Filozoficznie Wiosna 2007 O nas Wyślij meila Spis treści numeru 4 Archiwum
       
   


Natomiast ja w niewielkim eseju: Krótko o krótkowzroczności prezentuje osobiste doświadczenia związane z tytułowym fenomenem.
      Część trzecia niniejszego numeru FILOZOFICZNIE poświęcona jest zagadnieniom Z DZIEJÓW FILOZOFII. Artykuł świetnego znawcy historii filozofii średniowiecznej i renesansowej - Jana Berndta Elperta OFMCap - Niebezpieczne związki teologii z logiką ukazuje fascynującą postać Berengara z Tours na tle toczących się za jego czasów sporów teologiczno - logiczno - filozoficznych. Adam Olech podejmuje doniosłe zagadnienia ontologiczne przedstawiając: Spór o istnienie świata - stanowisko Tadeusza Czeżowskiego. A ja w tekście Jak Gorgiasz o liberalizmie (nie) napisał przedstawiam swobodną fantazję ogólnofilozoficzną inspirowaną dziejami tej dyscypliny.

 
 

      FILOZOFICZNIE istnieje od (niemal) roku. Opublikowaliśmy kilkadziesiąt tekstów znaczących autorów z większości ważniejszych krajowych ośrodków akademickich - co jest dla nas źródłem niewątpliwej satysfakcji. Odnotowaliśmy imponujące (wielotysięczne!) ilości pobrań najpopularniejszych artykułów, co ugruntowuje w nas poczucie celowości realizowanego projektu. Cieszą nas wielce życzliwe reakcje, z którymi się spotykamy - zwłaszcza w odniesieniu do jedynej i niepowtarzalnej szaty graficznej wyróżniającej nas spośród wszystkich tytułów prasy branżowej (dziękujemy Basiu!).

Czego byśmy naszym czytelnikom (i sobie) życzyli? Gorąco zachęcamy do śmiałych, żywiołowych reakcji na publikowane artykuły - byłoby to ostatecznym potwierdzeniem celowości naszego trudu oraz wyznacznikiem czasów - wszak w pełni interaktywnych czasopism jest wciąż niewiele, a filozoficznego bodaj żadnego.

Serdecznie pozdrawiam w imieniu redakcji,
Grzegorz Trela

 

      W pierwszej części numeru prezentujemy teksty zgromadzone w dziale FILOZOFIA UMYSŁU będące kolejną zapowiedzią naszego projektu wydawniczego. Tym razem są to treści będące plonem organizowanej przez nas konferencji noszącej ten sam tytuł.

      Andrzej Kapusta w artykule Filozofia (w) psychiatrii wnikliwie przedstawia wzajemne relacje między obiema dyscyplinami wiedzy. Umysł w ujęciu epistemologii ewolucyjnej ukazuje Piotr Leśniak. Marcin Miłkowski w pracy Analiza tezy komputacjonizmu systematycznie prezentuje tytułowe zagadnienie. Całości dopełnia artykuł Roberta Poczobuta, który powraca do rozważanego już przez siebie i żywo dyskutowanego na gruncie kognitywistyki zagadnienia Wielorakiej realizacji.
      W części drugiej - ROZMAITOŚCI - zgromadziliśmy teksty odnoszące się bezpośrednio do naszej aktualnej rzeczywistości społecznej. Agata Dziuban w publikacji pt.: Wstręt i jego rola w określaniu granic cielesności rozważa tytułową problematykę w perspektywie socjologicznej - rzadziej podejmowanej na naszych łamach. Jerzy Wawro w tekście Po co potrzebni są uczeni? podejmuje ważką, można wręcz powiedzieć, że definiującą dla współczesnych społeczeństw tematykę.

   
 
Kopiowanie oraz publiczne wykorzystywanie artykułów publikowanych w witrynie www.filozoficznie.pl bez zezwolenia - zabronione.
Żaden z zawartych na stronach materiałów, artykułów lub elementów graficznych nie może być wykorzystany bez zgody redakcji.